Menu Zamknij

Jak działają bazy dłużników takie jak BIK czy KRD?

Jak działają bazy dłużników takie jak BIK czy KRD?
Wzięcie pożyczki lub kredytu wymaga przeważnie weryfikacji naszej historii kredytowej. To sprawdzane jest w bazach dłużników. Te są listą osób, które miały różnego rodzaju problemy ze spłatą zobowiązań. Można tam trafić z różnych powodów, nie tylko z powodu niespłacania kredytu. Mogą znaleźć się w nich także osoby, które nie płacą alimentów albo rachunków za telefon. To sprawia, że wiele osób nawet nie wie, że ich nazwisko widnieje w takich bazach.

Weryfikacja w bazach dłużników

Wzięcie pożyczki lub kredytu wymaga przeważnie weryfikacji naszej historii kredytowej. To sprawdzane jest w bazach dłużników. Te są listą osób, które miały różnego rodzaju problemy ze spłatą zobowiązań. Można tam trafić z różnych powodów, nie tylko z powodu niespłacania kredytu. Mogą znaleźć się w nich także osoby, które nie płacą alimentów albo rachunków za telefon. To sprawia, że wiele osób nawet nie wie, że ich nazwisko widnieje w takich bazach. W Polsce funkcjonują trzy takie rejestry:
  • BIG Infomonitor,
  • ERIF,
  • Krajowy Rejestr Dłużników (KRD)
 

Kiedy można trafić do bazy dłużników?

Jak wcześniej zostało wspomniane, do tego rodzaju baz można trafić z różnych powodów. Nie są to jedynie przypadki dotyczące spłat pożyczek lub kredytów. Wpisanie nas do tego typu rejestru jest przeważnie jednym z etapów postępowania windykacyjnego. Może nas tam wpisać każdy wierzyciel, z którym zawarliśmy umowę, ale jej nigdy nie dotrzymaliśmy. Nie jest jednak tak, że każdy dług może zostać tam wstawiony, ponieważ zgłoszenie danej osoby wymaga przekroczenia przez nią pewnego progu zadłużenia. Warto jednak wiedzieć, że nie są one wysokie. W przypadku osób fizycznych jest to kwota 200 zł, a dla przedsiębiorstw to 500 zł. Jednak nie jest tak, że jeśli spóźnimy się o kilka dni z zapłatą, zostaniemy zgłoszeni. Abyśmy zostali zgłoszeni, musi minąć 60 dni od terminu płatności. Dodatkowo na 30 dni przez głoszeniem wierzyciel musi nam wysłać list polecony, który będzie nas o tym informować. Sytuacja jest inna w przypadku, gdy zadłużenie zostanie potwierdzone przez sąd. To sprawia, że nie jest ważny wierzyciel ani też termin płatności.  

Jak sprawdzić czy znajdujemy się w bazie dłużników?

  Oczywiste jest to, że nikt z nas nie chce znajdować się w takiej bazie, zwłaszcza jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę. Banki bowiem sprawdzają naszą sprawność kredytową podczas naszych starań. Jeśli zaś znajdujemy się w rejestrze osób zadłużonych, bardzo prawdopodobne jest to, że odpowiedzią będzie odmowa. To także moment, w którym wiele osób dowiaduje się, że ich dane widnieją w takiej bazie. Ważne jest to, że dane bazy nie są ze sobą zintegrowane. Możemy więc znajdować się w jednym rejestrze, a w następnym już nie. Istnieje jednak opcja sprawdzenia każdego rejestru przez Internet.  

KRD czyli krajowy rejestr długów

Sprawdzenie KRD jest bezpłatne. Jedyne co należy zrobić to zarejestrować się na oficjalnej stronie internetowej oraz potwierdzić swoją tożsamość. To wymaga wysłania skanu naszego dowodu osobistego. Po potwierdzeniu tożsamości możemy wygenerować i pobrać dane na nasz temat.

ERIF

Jedyną różnicą w porównaniu do poprzedniego rejestru jest to, że sprawdzenie rejestru za darmo jest możliwe wyłącznie raz na 6 miesięcy. By sprawdzać go częściej niezbędna będzie dodatkowa opłata, która wynosi 3 złote.  

BIG

Sprawdzenie danych odbywa się w ten sam sposób także na stronie BIG. Ten proces jest równie prosty i szybki jak dwa wcześniej omówione.  

Usuwanie swoich danych – czy jest to możliwe?

Sami nie możemy wykreślić swoich danych z tych rejestrów. Taka czynność powinna jednak nastąpić po uregulowaniu naszych należności. Wierzyciel ma obowiązek dokonać tego w ciągu 14 dni od momentu wpłaty należności. Jeśli tego nie zrobi, jest narażony na karę finansową. Także spłacenie części zadłużenia powinno zostać odnotowane. Mimo to nasze dane mogą być przechowywane i udostępniane przez kolejne 5 lat. Nie jesteśmy już dłużnikiem, ale nasza historia kredytowa ciągle będzie widoczna dla zainteresowanych podmiotów.

Podstawowe informacje o każdej z baz

  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor – pozwala na sprawdzanie wiarygodności naszych klientów. W bazie zgromadzone są dane osób prywatnych oraz przedsiębiorstw. Znajdują się tutaj informacje o niespłaconych kredytach, ale także niezapłaconych rachunkach lub alimentach.
  • ERIF – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej – baza ta nie tylko ma dane dłużników, ale także osób, które spłacają zobowiązania w terminach. Znajdujące się w niej informacje pochodzą zarówno z rynku wtórnego, ale także pierwotnego. Najczęściej spotykane są dane klientów firm telekomunikacyjnych lub innych, dostarczających różne media.
  • KRD – Krajowy Rejestr Dłużników – baza ta obejmuje jedynie podmioty gospodarcze, niezależnie od ich branży czy rozmiaru. Spotkamy tutaj zarówno małe firmy, jak i jednoosobowe działalności, ale także koncerny. Podobnie jak w przypadku ERIF dane, które są tutaj zgromadzone dotyczą także prawidłowych spłat zobowiązań.