Menu Zamknij

Pożyczka pozabankowa a kredyt – czym się od siebie różnią?

pożyczka a kredyt różnice
Choć w mediach określenia „pożyczka” i „kredyt” bywają używane zamiennie, zdecydowana większość z nas dość dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że nie są synonimami. Na czym jednak polega różnica między nimi i czy może mieć ona wpływ na konsekwencje korzystania z tego rodzaju wsparcia?

Po pierwsze – podstawa prawna

Najważniejsza różnica wiąże się z pewnością z tym, że w przypadku pożyczek i kredytów obowiązują nieco inne przepisy. Każda z tych form wsparcia finansowego musi być zgodna z prawem obowiązującym w Polsce. Pożyczki pozabankowe zawiera się jednak w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego podczas gdy kredyty muszą być zgodne z prawem bankowym. Różnica w podstawie prawnej ma ogromne znaczenie dla osób decydujących się na skorzystanie czy to z jednej, czy to z drugiej propozycji. Kodeks cywilny jest zdecydowanie bardziej liberalny niż prawo bankowe, pożyczki pozabankowe bez BIK mogą być więc udzielane również tym osobom, które, z różnych przyczyn, nie mogą starać się o kredyt w banku. Z drugiej strony, znacznie łatwiej jest znaleźć nieuczciwego pożyczkodawcę niż kredytodawcę. Prawo bankowe jest bardziej surowe, o czym można przekonać się analizując kryteria, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt. Nie pozostawia jednak pola do nadużycia również dla banku.

Po drugie – podmiot udzielający wsparcia

Różnica dotycząca tego, kto może udzielać pożyczek i kredytów wynika bezpośrednio z różnic, jakie wynikają z podstawy prawnej każdego z rozwiązań. Skoro więc kwestie związane z udzielaniem kredytów są definiowane przez przepisy prawa bankowego, zrozumiałym wydaje się to, że podmiotem udzielającym takiego wsparcia może być wyłącznie bank. Gdy mówimy o pożyczkach, po raz kolejny możemy przekonać się o ich liberalności. Zwykle decydujemy się na wsparcie udzielane nam przez podmioty prawa (tak zwane pozabankowe instytucje finansowe), warto jednak pamiętać o tym, że pożyczki, w pełni legalnie, może nam udzielić także osoba fizyczna. Tu warto wspomnieć także o różnicy w samej umowie zawieranej przez obie strony. O ile w przypadku kredytu, umowa musi mieć formę pisemną, o tyle pożyczki można zaciągać także bazując na umowie ustnej. Oczywiście to, co jest dopuszczalne w teorii, wcale nie musi znajdować zastosowania w praktyce. Nie dziwi więc to, że pożyczki pozabankowe również przybierają dziś formę umowy pisemnej. Jest to wygodniejsze dla każdej ze stron zwłaszcza, gdy pojawiają się nieporozumienia.

Po trzecie – szansa na otrzymanie wsparcia

jaka jest różnica między pożyczką a kredytem Być może najbardziej istotną różnicą, z punktu widzenia samych zainteresowanych, jest ta, która odnosi się do szans na uzyskanie wsparcia finansowego. Jeśli staramy się o kredyt, musimy liczyć się z tym, że bank zainteresuje się naszymi wcześniejszymi aktywnościami w tym zakresie. Nasze dane zostaną więc sprawdzone zarówno w BIK, jak i w KRD i jeśli się okaże, że zdarzało nam się nie spłacać zobowiązań w terminie, nawet wysokie zarobki nie dadzą nam szans na kredyt. Pożyczkodawcy również nie szukają klientów, którzy mogą mieć problemy ze spłatą zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto miał kiedykolwiek problemy ze spłatą zobowiązania, nie będzie w stanie otrzymać jakiegokolwiek wsparcia. O ile więc kredyty bez BIK nie są realne, o tyle chwilówki bez BIK i KRD przez Internet to produkt, który jest w zasięgu każdej osoby posiadającej komputer lub telefon z dostępem do internetu. Oczywiście, parabanki mogą oczekiwać w takich sytuacjach dodatkowego zabezpieczenia, o którym nie ma mowy w przypadku kredytów udzielanych przez banki. Zawsze jednak jest to szansa, o której nie ma mowy w przypadku banków zobowiązanych do przestrzegania bardziej surowych przepisów.