crediteonline.pl

finanse, biznes, praca, ekonomia

BiznesLifestylePraca

Co zrobić, by pracodawca wybrał Ciebie?

Co zrobić, by pracodawca wybrał Ciebie?

Obecnie w największych polskich miastach odeszło się od stwierdzenia, że na naszym rynku pracy to pracodawca ma znaczące słowo. Obecnie możemy zaobserwować, że tak naprawdę mamy rynek pracownika, który bardzo często może dyktować swoje warunki pracy, z czym przedsiębiorcy bardzo często mają olbrzymi problem. Jednakże, duża grupa ludzi nadal nie może znaleźć pracy, nawet nie wiedząc dlaczego. Po prostu, ich aplikacje praktycznie na starcie są odrzucane, bez informacji dlaczego tak się dzieje. Najważniejsze jest to, aby zaciekawić potencjalnego pracodawcę.

Oto kilka sposobów na to, jak wyróżnić się na rynku pracy

Zdobywaj doświadczenie jeszcze podczas nauki
Obecnie na rodzimym rynku pracy najbardziej atrakcyjny jest pracownik, który ma już jakieś doświadczenie w danej branży, a im ma go więcej, tym lepiej. To podczas praktyk, staży, czy po prostu zatrudnienia jesteśmy w stanie nauczyć się takich rzeczy, które są niedostępne z poziomu uczęszczania na studia, jednak pożyteczne w karierze zawodowej.

Napisz dobre CV oraz list motywacyjny

Oczywiście, w literaturze można znaleźć ogromną liczbę porad, jak napisać swoje CV, jednak wiele z tych rad się powtarzają. Najważniejszymi z nich to przede wszystkim:
a) wybierz ciekawy wzór CV – jest to bardzo prosta rzecz, jednak niezwykle ważna. Aplikacje, które będą napisanie w sposób niechlujny, mało przejrzysty czy niezbyt ciekawy, zostaną z automatu odrzucone przez przedsiębiorcę. CV musi być przejrzyste po to, by w oczach przyszłego szefa sprawić dobre pierwsze wrażenie.
b) dostosuj CV pod stanowisko, na jakie aplikujesz – zawieraj w nim przede wszystkim informacje, które mogą być niezbędne w danej pracy.
c) nie wymyślaj – oczywiście odnosi się do zawierania informacji nieprawdziwych. W dobie idealnego przepływu informacji, każdą informację jest się w stanie sprawdzić, więc podnoszenie sobie kwalifikacji, wymyślanie staży które odbyliśmy, jest bez sensu. Wszystko wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej, albo jeszcze przed.
d) sukcesy i zainteresowania – nie wstydź się tego, że coś osiągnąłeś, ponieważ to może sprawić, że otrzymasz pracę. Zainteresowania muszą przede wszystkim być ciekawe, ale i oddające stan faktyczny.
e) klauzule – nie zapomnij tylko o wszelkich zgodach związanych z rekrutacją, bez tego nawet najlepsze CV jest bezużyteczne i odrzucane!
List motywacyjny powinien jak najlepiej oddawać to, dlaczego zależy Tobie na tej pracy, oraz dlaczego powinieneś ją dostać (czym jest to motywowane). Dobry list motywacyjny to ciekawe uzupełnienie CV.
Ucz się umiejętności, których jeszcze prawie nikt nie posiada
Jeśli będziesz posiadać specjalistyczną wiedzę, wtedy każdy pracodawca, który potrzebuje właśnie takiej usługi, wybierze właśnie Ciebie. Może się okazać to naprawdę ciężki sposób na wyróżnienie się na rynku pracy, jednakże jest bardzo skuteczny, a korzyścią może być duży zarobek, uzależniony od tego, co umiesz. Ponadto, może sprawiać Tobie to sporą przyjemność, ponieważ zazwyczaj wybiera się coś z kategorii, które się lubi.

Udostępnij