Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse jak budować zdolność kredytową będąc studentem

Jak budować zdolność kredytową będąc studentem?

Data publikacji 29 sierpnia 2022

Zdolność kredytowa to najprościej ujmując zdolność klienta do spłaty rat zobowiązania finansowego, który zaciągnął. Każda dorosła osoba, posiadająca stały dochód, może wnioskować o kredyt. Pojawia się jednak pytanie – jak budować zdolność kredytową będąc studentem? Znaleźliśmy na to odpowiedź!

Co robić by mieć dobrą zdolność kredytową będąc studentem?

W przypadku studenta, sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku kredytobiorcy pracującego na umowę o pracę. Student nie jest w stanie udokumentować swoich przychodów, więc nie posiada jako tako zdolności kredytowej. Nie oznacza to jednak, że nie może jej zdobyć. Studenci mogą kreować własną historię kredytową, co wpływa na ich zdolność przy wnioskowaniu o kredyt.

Historia kredytowa świadczy o wiarygodności klienta, który stara się o pożyczkę. Student musi dać poznać się bankom z dobrej strony, tak aby byli w stanie mu zaufać. Może on na przykład:

  • wziąć sprzęt elektroniczny na raty
  • zaciągnąć kredyt studencki.

Zapisuje się on w ten sposób w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli nie ma żadnych wpisów w tym miejscu, działa to oczywiście na jego niekorzyść. Banki w ten sposób mogą się dowiedzieć, czego mogą się spodziewać po kredytobiorcy.

Kredyt na studiach – czy to dobry pomysł?

Wielu osobom wydaje się, że kredyt na studiach na pewno nie będzie najlepszym pomysłem. Zaciąganie jakichkolwiek długów w takim wieku wydaje się dość ryzykowne, dlatego zazwyczaj jest odradzane. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji danego kredytobiorcy. Jeżeli student ma możliwość spłaty rat w trakcie studiów, sytuacja ta staje się o wiele prostsza. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku studentów dziennych, którzy nie mają aż tak wiele czasu jak zaoczni, aby podjąć się pracy. Tutaj musimy już być naprawdę pewni decyzji kredytowej. Konieczne również będzie zapisanie w BIK. Jak budować zdolność kredytową będąc studentem? Właśnie w ten sposób. To najszybsza i najlepsza droga do uzyskania kredytu na tym etapie kariery zawodowej.

Jak wygląda kredyt dla studenta?

Kredyt dla studenta wygląda w podobny sposób jak i ten dla kredytobiorcy pracującego na umowę o pracę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie on mógł być bardzo wysoki. Banki zdają sobie sprawę jak niewielka jest zdolność kredytowa studenta, więc nie udzielą go na naprawdę wysoką kwotę. Wiesz już, co robić by mieć dobrą zdolność kredytową, więc możesz zacząć działać!

idealny model zegarka

Redakcja crediteonline.pl

Redakcja "Credit Online" to zespół doświadczonych ekspertów, których pasją jest dzielenie się wiedzą i pomoc użytkownikom w zrozumieniu skomplikowanych tematów związanych z finansami, pracą, biznesem, ekonomią i stylem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?