Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny?

Data publikacji 27 maja 2022


Kredyt hipoteczny naprawdę przyspiesza realizację wielu planów, ale też jest najbardziej wymagający pod względem wymagań, jakie trzeba spełnić. Wszystko to sprawia, że trudno jednoznacznie stwierdzić, ile czeka się na kredyt hipoteczny. Niemniej są pewne wytyczne, które pozwalają zamknąć czas oczekiwania w określone widełki. Warto wiedzieć, ile można poczekać na decyzję, żeby m.in. niepotrzebnie się nie niepokoić brakiem wiadomości zwrotnej od banku.

Kredyt hipoteczny – ustawowy czas oczekiwania na decyzję

Na odpowiedź na złożony wniosek o kredyt gotówkowy czeka się zwykle kilka dni. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego czas oczekiwania może wynieść nawet trzy pełne tygodnie, licząc dni robocze i weekendy. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest odpowiednie rozporządzenie prawne, które daje instytucji bankowej przywilej poinformowania wnioskującego o tym, czy decyzja jest pozytywna, czy odmowna. Zatem bank może udzielić odpowiedzi na przesłany wniosek w ciągu 21 dni od momentu, gdy taki dokument zaksięguje w swoim systemie. W praktyce jednak może to oznaczać, że ostateczny termin podjęcia decyzji będzie inny. Kredytobiorca mógłby w tym momencie pomyśleć, że to dobrze, bo pewnie otrzyma odpowiedź wcześniej i może się w ten sposób mocno rozczarować, a już na pewno mocno zdziwić.

Kredyt hipoteczny – czas oczekiwania w praktyce

Teoretyczne i ustawowe 21 dni, czyli termin, w jakim przedstawiciel banku powinien się odezwać i poinformować, czy wniosek został zatwierdzony, może się znacznie wydłużyć. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że proces podejmowania decyzji jest dość złożony, podobnie zresztą jak wymagania, którym trzeba sprostać, starając się o kredyt hipoteczny. Przeglądając ofertę wybranego banku, można zauważyć, że inne dokumenty wymagane są wtedy, gdy kredyt hipoteczny bierze się na budowę domu, a nieco inne, gdy chodzi jedynie o zakup działki. Może to sprawić, że nie każdy kredytobiorca będzie pamiętać o wszystkim i zwyczajnie nie dołączy jakiegoś dokumentu do wypełnionego i przesłanego przez siebie wniosku. Jeśli tak się stanie, bank może w ciągu 21 dni podjąć wstępną decyzję o przyznaniu kredytu, zgłaszając, że ostatecznie poinformuje o swoim postanowieniu, gdy zapozna się ze wszystkimi dokumentami. W ten sposób na kredyt hipoteczny można poczekać w praktyce nawet od 2 do 6 tygodni, co oznacza, że maksymalny czas oczekiwania na decyzję może wynieść nawet 2 miesiące.

Kredyt hipoteczny – kiedy zostaje wypłacony

Jak wiadomo, pozytywna decyzja o tym, że bank udziela kredytu nie jest jeszcze tożsama z tym, że kredytobiorca może dysponować pieniędzmi, które otrzymał z tego tytułu. Co za tym idzie, osoba, która otrzyma kredyt hipoteczny, musi się liczyć z tym, że pieniędzmi będzie dysponować w terminie od 1 do 7 dni. Termin ten liczy się od momentu, kiedy otrzyma się ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zobacz więcej na naszakasa.eu

Kredyt hipoteczny – skrócony czas oczekiwania

Czy można maksymalnie skrócić czas oczekiwania na przyznanie kredytu hipotecznego? Można, jednak trzeba pamiętać o tym, że ustawowo bank i tak ma na podjęcie decyzji 21 dni. Niemniej z pomocą doradcy finansowego z pewnością w tym terminie bank podejmie już ostateczną decyzję. Doradca postara się bowiem o to, żeby wraz z wnioskiem załączyć wszystkie dokumenty, które są wymagane i żeby nie było w nich jakichkolwiek niejasności bądź nieścisłości. Dzięki temu może się okazać, że przedstawiciel banku szybciej zatwierdzi wniosek, widząc, że niczego w nim nie brakuje i nie musi tracić zbyt wiele czasu na wnikliwe zapoznanie się z dołączoną dokumentacją.

idealny model zegarka

Redakcja crediteonline.pl

Redakcja "Credit Online" to zespół doświadczonych ekspertów, których pasją jest dzielenie się wiedzą i pomoc użytkownikom w zrozumieniu skomplikowanych tematów związanych z finansami, pracą, biznesem, ekonomią i stylem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?