Pompy ciepła a ogrzewanie budynków sakralnych
Data publikacji 19 stycznia 2022Z roku na rok ogrzewanie pompami ciepła jest coraz bardziej popularne. Braku emisji substancji szkodliwych dla środowiska oraz bezawaryjne i ekonomiczne ogrzewanie budynku, to czynniki które wpływają na wybór tego urządzenia. Dziś nowoczesne pompy ciepła można spotkać nie tylko w prywatnych domach, lecz także wielu obiektach zabytkowych.
W jaki sposób działają pompy ciepła?
Działanie tych urządzeń grzewczych polega na przetwarzaniu energii cieplnej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii na ciepło użytkowe, czyli na ciepłą wodę oraz ciepłe powietrze.
Pompa ciepła to takie urządzenie zbudowane z:
- dolnego źródła ciepła
- pompy ciepła- górnego źródła ciepła
Dolnym źródłem ciepła może być powietrze, grunt lub woda.
Każda pompa steruje temperaturą przenosząc do pomieszczenia ciepło. Zainstalowany w tym urządzeniu parownik pobiera energię z odnawialnego źródła poprzez wymuszenie przejścia ze stanu ciekłego do gazowego. Zainstalowana sprężarka spręża ten gaz, co powoduje wzrost jego temperatury. Następnie skraplacz oddaje ciepło z gazu do układu ogrzewania. Wówczas to zawór rozprężny obniża ciśnienie czynnika chłodniczego, co wyzwala na odparowanie i rozpoczęcie kolejnego cyklu. W celu ochłodzenia domu, wystarczy go odwrócić.
Ekologiczne pompy a ogrzewanie obiektów zabytkowych
Urządzenia te doskonale nadają się do ogrzewania nie tylko prywatnych domów, lecz również wielu obiektów zabytkowych. Sprawdzonym wyborem są pompy ciepła DAIKIN. Urządzenia oraz systemy solarne tej marki są dostępne dla wszystkich budynków. Można je instalować instalować zarówno w małych, jak i bardzo dużych obiektach.
Ogrzewanie zabytku z pomocą pompy grzewczej niesie za sobą wiele korzyści. Niskotemperaturowe pompy ciepła powietrze – woda doskonałe nadają się do stosowania we wszystkich strefach klimatycznych Europy przez cały rok. Urządzenia te można bez problemu instalować w obiektach sakralnych, muzeach oraz w wielu innych zabytkach.
Gdy montaż ma zostać przeprowadzony w budynku wpisanym do rejestru zabytków, to wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli prace będą wykonywane na terenie wpisanym do rejestru zabytków, należy ten fakt zgłosić do odpowiedniego urzędu. W wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie dofinansowania.
Kompaktowe konstrukcje wysokotemperaturowych pomp wymagają minimalnej przestrzeni instalacji i z łatwością integrują się z istniejącą instalacją rurową oraz grzejnikami. Decydując się na ich montaż można liczyć na ekonomiczne ogrzewanie oraz chłodzenie budynku w sposób nie naruszający równowagi ekologicznej. Te najtańsze w eksploatacji oraz w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego urządzenia grzewcze potrafią służyć niezawodnie przez długie lata.