Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes raport big

Jak sprawdzić raport BIG?

Data publikacji 15 listopada 2022

Wpis w bazie dłużników, takim jak BIG może być sporym utrudnieniem dla wielu osób. Wynika to z tego, że może być to spora przeszkoda w otrzymaniu kredyty bankowego lub pożyczki prywatnej. Jak sprawdzić raport BIG i upewnić się czy w nim widniejemy, a także co możemy zrobić w takim przypadku?

Czym jest BIG?

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, jest to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia dane na temat nierzetelnych dłużników.

Do BIG dane przekazują podmioty, które wcześniej zawarły z instytucją stosowną umowę.

Chcesz dowiedzieć się jakie dane znajdują się w raporcie BIG i jak sprawić, by wpisy były pozytywne? W takim razie zachęcamy do zapoznania się całym artykułem.

Wpisy w BIG – co zawiera taki raport?

Wpisy w BIG, zawierają nie tylko informację o tym czy widniejemy w takim systemie. Tych informacji jest zdecydowanie więcej. Ponadto wpisy te, możemy podzielić na na pozytywny raport BIG, jak i negatywny.

Ten pierwszy zawiera informacje o zobowiązaniach, które zostały spłacone w terminie.

Negatywny raport BIG, zawiera zaś informacje, takie jak historia kredytowa przedsiębiorstwa, wyniki finansowe, informacje o właścicielach i zarządzie oraz informacje o ewentualnych działaniach podejmowanych przez przedsiębiorstwo w celu poprawy sytuacji finansowej.

Gdzie i jak sprawdzić raport BIG?

Sprawdzenie raportu BIG jest banalnie proste i nie powinno stanowić większego problemu. Raport BIG to dokument, który możemy sprawdzić w Biurze Informacji Gospodarczej wybranego biura. Możemy posłużyć się także wyszukiwarką na stronie Internetowej, gdzie wcześniej musimy się zarejestrować i przejść pozytywnie weryfikację naszych danych. W przypadku zamawiania raportów przez Internet, wystarczy, że podamy nazwę firmy, a raport BIG zostanie nam udostępniony.

Warto pamiętać o tym, że raporty BIG dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. raport osobowy. Zawiera on informacje o osobie, która jest osobą fizyczną. Druga grupa to raport osobowy firmy, który zawiera informacje o firmie.

Jak prosić o pozytywny wpis w BIG?

Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy przypadek jest zupełnie inny. Natomiast istnieją trzy różne możliwości, jakie mamy do wyboru.

Pierwszą z nich, jest to kiedy wierzyciel z własnej inicjatywy dokonuje takiego wpisu, aczkolwiek może się z tego wywiązać, tylko jeżeli uzyska zgodę klienta, którego takie zobowiązanie dotyczy.

Drugą opcją, jest poproszenie o pozytywny wpis w BIG bezpośrednio u źródła, np. w firmie, która wystawiła negatywny wpis.

Trzecią, chyba najmniej cenioną możliwością, jest konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego lub prawnika.

Materiał zewnętrzny

idealny model zegarka

Redakcja crediteonline.pl

Redakcja "Credit Online" to zespół doświadczonych ekspertów, których pasją jest dzielenie się wiedzą i pomoc użytkownikom w zrozumieniu skomplikowanych tematów związanych z finansami, pracą, biznesem, ekonomią i stylem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?