Strona główna
Ekonomia
Tutaj jesteś
Ekonomia

Czym jest myślenie ekonomiczne i od czego zależy?

Data publikacji 9 marca 2020


Myślenie ekonomiczne to taki rodzaj myślenia, dzięki któremu możemy w jak najkrótszym czasie uzyskać rozwiązanie. Wpływa to na wydajność pracy, a jak wiemy w biznesie jest to podstawa pomnażania zysków. W ekonomii szybkość podejmowanych decyzji jest cechą fundamentalną, Sytuacje biznesowe bywają naprawdę nieprzewidywalne i należy zachowywać się różnorodnie w poszczególnych sytuacjach. Duże znaczenie ma tu czynnik losowy. Sama wiedza i plansze rozwiązań ze studiów mogą okazać się tutaj całkowicie nieprzydatne. Należy zmierzyć się z konkretnym problemem i rozwiązać go w jak najkrótszym czasie – wydaje się to łatwe jedynie na papierze. Myślenie ekonomiczne musi dopasować się do ludzi znajdujących się wokół oraz do konkretnej gałęzi ekonomii, która ma swoją własną specyfikę. Należy wówczas wyłączyć nasze przyzwyczajenia i myśleć niekonwencjonalnie. Możemy też zadowolić się podstawowymi rezultatami, ale jeśli dobrze wykorzystamy nadarzającą się okazję to możemy obrócić problem na naszą korzyść. Rozróżnić należy zatem działanie mające na celu wyłączne rozwiązanie sytuacji, czasami trzeba dokonać najlepszego możliwego wyboru. Właśnie tym cechuje się myślenie ekonomiczne.

Myślenie ekonomiczne

Myślenie ekonomiczne można wypracować pewnymi schematami działania, ale ważne żeby było podparte racjonalnością. Wpływa to bezpośrednio na wydajność pracy. Praca w biznesie to masa sytuacji stresowych, zachowujemy się wówczas nieprzewidywalnie. Warto pamiętać w skrajnych momentach o zimnej krwi. W przypadku ogólnej paniki należy być tym najmądrzejszym i uspokoić sytuację. Wytłumaczyć racjonalnie najważniejsze sprawy i indywidualnie przekonać niektóre osoby do swojej wizji. Można mieć w takich przypadkach większy wpływ na otoczenie niż nam się to wydaje. Myślenie ekonomiczne jest przeznaczone tylko nielicznym. Bez ryzyka nie ma wysokich dochodów, a sytuacje wysokiego rozwiązania czekają nas na każdym kroku – w takim przypadku czeka nas masa niepokojących życiowych momentów. Warto to przezwyciężyć „zejściem na ziemię” i przeanalizowaniem biznesu raz jeszcze.

Nowa wiedza

Myślenie ekonomiczne pomaga w przypadku uzyskania nowej wiedzy, pozwala odpowiednio szybko wybrać najbardziej wartościowe źródła nowych korzyści. Spośród tysiąca książek analityczny i racjonalny umysł umie wybrać tą jedyną, która będzie dla niego drogowskazem do końca życia. Ekonomista powinien umiejętnie łączyć umiejętności dwóch półkul mózgowych – prawej i lewej. Lewa pomaga podejść do biznesu racjonalnie, stosować liczby i wykresy, szukać rozwiązań w skomplikowanych symbolach. Prawa z kolei pomaga zrozumieć klienta, wyzwolić swoją kreatywność i przekazać ciekawie treści – ubarwić coś nudnego na tyle, żeby pozyskać nowego kupca swoich produktów. Racjonalne i ekonomiczne myślenie to solidne narzędzie i tak należy je traktować, nie należy mu się podporządkowywać. Należy je włączać w odpowiednich momentach i nie nadużywać przesadnie. Myślenie ekonomiczne jest z całą pewnością cechą ludzi wybranych, którzy osiągają największe zyski biznesowe.

idealny model zegarka

Redakcja crediteonline.pl

Redakcja "Credit Online" to zespół doświadczonych ekspertów, których pasją jest dzielenie się wiedzą i pomoc użytkownikom w zrozumieniu skomplikowanych tematów związanych z finansami, pracą, biznesem, ekonomią i stylem życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?