Wydajność pracy
Data publikacji 15 marca 2020
Pracując na określony stanowisku, wysyłamy różne sygnały zarówno otoczeniu, jak i samemu sobie. Jedną z kwestii, o których tu mowa jest wydajność pracy. To bardzo ważny element każdego przedsiębiorstwa, a dochody danej firmy często zależą właśnie od jakości pracy poszczególnych pracowników.
Wydajność pracy
Niezależnie jakie stanowisko zajmujemy. Nie ważne, czy pracujemy w korporacji, małej firmie czy posiadamy dużą kancelarię, wydajność dotyczy każdego rodzaju podjętej pracy. Moglibyśmy rzecz jasna tutaj dodać również inne przestrzenie, w których wydajność również jest kluczowa. Przecież nauka w szkole, czy na studiach, zwłaszcza w trakcie egzaminów także może być zmierzona tą statystyką. Zajmijmy się jednak kwestią pracy. Jedno z pierwszych pytań, które możemy sobie zadać to takie, które dotyczy sposobu osiągania dużej wydajności. Czyli jak to jest, że ktoś daje firmie dużo, a ktoś mniej?
Odpowiedzi na to może być co najmniej kilka. Jestem zdania, że pierwszą sprawą jest motywacja wewnętrzna każdego pracownika. Jeżeli ktoś przychodzi do pracy za karę, to w zasadzie całe zagadnienie możemy wrzucić do kosza i zająć się czym innym. Jeżeli jednak motywacja jest, a wydajności brakuje, trzeba zająć się każdym przypadkiem osobno. Człowiek jest przecież konstruktem skomplikowanym na wielu przestrzeniach. Nie zawsze zatem motywacja jest jedynym kluczem do osiągnięcia odpowiedniej wydajności. Może jeden z pracowników ma akurat ogromne kłopoty rodzinnie i nie ma zupełnie głowy do sumiennego wypełniania obowiązków? Być może ktoś przez nagłe problemy rodzinne stracił radość życia i cały świat zawalił mu się na głowę? Krótko mówiąc. problemy, które wynikają z różnych płaszczyzn ludzkiej tożsamości, mogą mieć ogromne znaczenia w przypadku wydajności lub jej braku.
Atmosfera w pracy
Tak samo można powiedzieć o atmosferze w miejscu pracy. Jeśli nasza firma, jakakolwiek by była, dobrze nam się kojarzy i potrafimy się dogadać z pracującymi tam ludźmi, wydajność będzie rosła sama z siebie. Zadowolony pracownik to wydajny pracownik.
Oprócz odpowiedniej atmosfery nie oszukujmy się, ale sprawy finansowej również są bardzo istotną częścią pracy. Jeśli wiem, że za swoje obowiązki dostane naprawdę godziwe wynagrodzenie i moja rodzina spokojnie będzie mogła żyć na dobrym standardzie, to po prostu, kolokwialnie mówiąc, chce się pracować. Wydajność pracy rośnie wówczas samoistnie. Dlaczego? Przecież jeden z najważniejszych czynników w każdej pracy został wyeliminowany w takim sensie, że nie trzeba się martwić o następne dni czy tygodnie. Jeśli zaplecze finansowe jest odpowiednie, wówczas można skupić się na pozostałych aspektach, nie przejmując się sprawą własnego bytu czy zapewnienia podstawowych potrzeb rodzinie.
Niech te wszystkie czynniki, o których pisaliśmy wyżej, występują równocześnie, a nasza wydajność pracy osiąga jak najlepsze wyniki. W końcu to działa też w drugą stronę — jeśli wydajność jest odpowiednia, to pracodawca może pomyśleć o dodatkowej nagrodzie czy bodźcu motywującym. Warto o tym pomyśleć.