Nieruchomości – jak kupować?
Data publikacji 2 kwietnia 2020
Każdy człowiek musi mieć gdzie mieszkać. Dzięki temu są spełniane podstawowe potrzeby fizjologiczne, takie jak ochrona przed zimnem, możliwość spokojnego wypoczynku, ale też te wyższe, wynikające z natury ludzkiej, czyli na przykład umożliwienie rodzinie prawidłowego funkcjonowania.
Jak mądrze kupować nieruchomości?
Zakup domu czy mieszkania wiąże się dodatkowo z komfortem psychicznym, ponieważ w sytuacji utraty pracy mamy się gdzie podziać i nikt nie wyrzuci stamtąd naszej rodziny. Obecnie standard posiadanego majątku nieruchomego oraz jego wielkość, położenie czy wykończenie może odzwierciedlać status majątkowy danej osoby, co wiąże się dodatkowo z prestiżem i poważaniem w swoim otoczeniu. Wiele osób chciałoby posiadać ogromne wille, natomiast mało kto myśli, jak mądrze kupować nieruchomości. Poniżej znajdzie się kilka punktów odniesienia, które jesteśmy zmuszeni przeanalizować, jeśli chcemy w świadomy sposób nabyć nieruchomości.
Najczęstsze typy nieruchomości
1) grunt (działka) – w zależności od tego, co chcemy zrobić po zakupie, musimy wybrać także typ, który nabędziemy, a więc działka:
a) budowlana – wybierzemy ją z pewnością w sytuacji, gdy chcemy umieścić na niej jakieś budynki (zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej lub usługowej). Musi ona także posiadać dostęp do drogi. Minusem jest oczywiście spora cena, którą musimy za nią zapłacić.
b) rolno-budowlana – określona część tej działki jest przeznaczona pod uprawę, natomiast na pozostałej możemy wybudować jakiś budynek.
c) rekreacyjna – najczęściej na takim gruncie wznosi się zabudowę letniskową, która jest użytkowana sezonowo.
d) inwestycyjna – przeznaczona dokładnie na cele inwestycji budowlanych (magazyny, biurowce).
e) leśna – oczywiście pod lasy.
2) Mieszkanie – istnieją dwa typy ludzi, a mianowicie kupujący pod zamieszkanie z rodziną lub pod inwestycję. Ci pierwsi oczywiście osobiście użytkują mieszkanie. Drugi typ ludzi najczęściej przeznacza mieszkanie pod wynajem, dzięki któremu zarabia.
3) Dom – najczęściej domy kupują liczne rodziny, które potrzebują sporo przestrzeni, natomiast rzadziej spotyka się osoby, które wynajmują ten typ nieruchomości. Oczywiście dom oraz grunt, na którym jest postawiony mogą być osobnymi nieruchomościami, mimo że są ze sobą trwale związane.
Co trzeba przemyśleć?
Przed zakupem obojętnie której z nieruchomości należy bardzo dokładnie odpowiedzieć sobie na poszczególne, bardzo ważne pytania:
a) Jak będzie finansowana inwestycja?
Istnieje kilka sposobów na pozyskanie środków na tak kosztowny zakup. Jednakże coraz więcej osób stara się realizować transakcję z własnych środków. Trzeba jednak pomyśleć, czy nie bardziej korzystne byłoby wzięcie kredytu, który umożliwiłby szybkie nabycie przykładowego mieszkania, co pozwoli zaoszczędzić na wynajmie.
b) Jaki jest cel zakupu nieruchomości?
Tak jak zostało napisane we wcześniejszej części, musimy przeanalizować, ilu członków liczy nasza rodzina, jej potrzeby (jeśli dla niej zamierzamy dokonać zakupu). Natomiast oczywistym jest, że inwestycje na wynajem najczęściej potrzebują mniejszych nakładów finansowych po zakupie.
c) Czy nieruchomość w oferowanej cenie nie ma ukrytych wad?
Jeśli oglądamy którąś z nich, po bardzo promocyjnej cenie, trzeba dokładnie przyjrzeć się jej z bliska. Bardzo często za promocyjną ceną kryje się szereg ukrytych wad. Ważne jest też zajrzenie do ksiąg wieczystych (w celu potwierdzenia, że nieruchomość jest wolna od obciążeń i praw osób trzecich).