Oszczędzanie pieniędzy – dlaczego warto to robić?
Data publikacji 17 kwietnia 2021Oszczędzanie pieniędzy – temat niezwykle popularny, choć bardzo drażliwy dla znacznej części Polaków. Lubimy wydawać pieniądze, jednak kiedy przychodzi do ich regularnego odkładania, zwykle wtedy pojawiają się schody. Dla niektórych osób oszczędzanie pieniędzy wiąże się z dużą liczbą wyrzeczeń. Tymczasem wcale nie jest to tak trudne, jak twierdzą niektórzy i może przynieść nam niewymierne korzyści.
Oszczędzanie pieniędzy – dlaczego sprawia problemy?
Chociaż świadomość o wartości pieniądza i korzyściach płynących z oszczędzania na przestrzeni wielu lat uległa zmianie, oszczędzanie pieniędzy w dalszym ciągu nie należy do mocnej strony Polaków. Lubimy wydawać pieniądze i nie lubimy ich odkładać. Niestety zjawisko to jest bardzo popularne zarówno w przypadku starszych osób, jak i tzw. młodych dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają swoje kariery. Wiele osób w ciągu miesiąca nie zastanawia się nad swoimi wydatkami i ich częstotliwością, żyjąc od wypłaty do wypłaty. Uważają, że zamiast regularnie odkładać pieniądze i tym samym rezygnować z niektórych rzeczy, wygodniej jest móc wydawać je bez ograniczeń.
Niestety taki sposób myślenia bywa bardzo złudny i może przysporzyć nam wielu problemów. Może bowiem zdarzyć się, że pod koniec miesiąca będziemy potrzebowali danej kwoty pieniędzy na istotny wydatek, jeśli jednak nie będziemy posiadali żadnych oszczędności, sytuacja znacznie się skomplikuje.
Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?
Nie ulega wątpliwości, że regularne oszczędzanie pieniędzy może przynieść nam zdecydowanie więcej korzyści niż ich wydawanie. Odkładając pieniądze w sposób regularny, zyskujesz pewność, że nawet w najbardziej nieoczekiwanej i ekstremalnej sytuacji nie pozostaniesz bez środków do życia. Oszczędzając pieniądze, możesz zacząć myśleć o przyszłości, zarówno swojej, jak i swoich dzieci. Dzięki temu zyskasz pewność, że ich start w dorosłość będzie znacznie łatwiejszy.
Oszczędzanie pieniędzy to szczególnie istotny temat dla wielu młodych osób. Aktualnie znaczna część z nich ze względu na rodzaj wykonywanej pracy nie posiada umowy o pracę czy też stałego zatrudnienia, co oznacza, że nie mogą liczyć na odpowiednio wysoką emeryturę i wsparcie ze strony państwa. Jednak odkładając pieniądze na własny rachunek, gromadzą własny kapitał na przyszłość.
Oszczędzanie pieniędzy może nam pozwolić także na spełnienie swoich marzeń czy też ciągle odkładanych planów. Długo wyczekiwany wyjazd na wymarzone wakacje, nieustannie przekładany remont domu czy zakup nowego auta – wszystko to jest możliwe dzięki zgromadzonym wcześniej oszczędnościom.
Oszczędzanie pieniędzy – jak zacząć?
Początki często bywają trudne – nie inaczej jest w przypadku oszczędzania pieniędzy. Wiele osób posiada mylne wyobrażenie na ten temat, które wiąże się z całkowitym brakiem przyjemności bądź całkowitym brakiem wyrzeczeń. Oczywiście sytuacja nie musi wyglądać w ten sposób, jeśli tylko będziemy do niej w odpowiedni sposób przygotowani.
Podstawą sukcesywnego oszczędzania jest regularność. Odkładanie nierównomiernych kwot w sposób chaotyczny i nieregularny może spowodować, że zgromadzoną kwotę wydamy szybciej, niż nam się wydaje. Dlatego też, przed rozpoczęciem oszczędzania, warto przygotować swój domowy budżet. Znajomość liczby naszych wydatków w ciągu całego miesiąca pozwoli nam w szybki sposób określić, które z nich są niezbędne, a z których możemy zrezygnować.
Sposoby oszczędzania pieniędzy
Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie pieniędzy, jednak nie każdy z nich przynosi te same korzyści. Pieniądze możesz oszczędzać poprzez umieszczanie regularnych kwot na koncie oszczędnościowym w banku. Dostępnych jest także wiele aplikacji, których zadaniem jest kontrola naszego budżetu i tym samym pomoc w oszczędzaniu. Jeśli jednak zależy nam na najbardziej efektywnym sposobie oszczędzania, który niesie za sobą jeszcze większe korzyści, warto zastanowić się nad wyborem ubezpieczenia na życie z opcją długoterminowego oszczędzania na dowolny cel. W ten sposób nie tylko zabezpieczamy swoją przyszłość, ale również dbamy o życie swoje i swoich bliskich.