crediteonline.pl

finanse, biznes, praca, ekonomia

Finanse

Praca dla młodzieży – jakie są możliwości?

Praca dla młodzieży – jakie są możliwości?

Coraz częściej młodzi ludzie w szkołach średnich chcą się usamodzielniać i być, choć w małym stopniu niezależnymi od swoich rodziców. Wielu spośród nich wie, jak istotne jest doświadczenie w późniejszym poszukiwaniu pracy zarobkowej. Dodatkową korzyścią jest także możliwość wybrania pracy zgodnie z preferencjami czy też zainteresowaniami, na co nie zawsze można sobie pozwolić w dorosłym życiu.
Młodzież niepełnoletnia
Dla osób poniżej osiemnastego roku życia znalezienie pracy, najczęściej wakacyjnej może okazać się nie lada wyzwaniem. Mimo że zgodnie z prawem osoby poniżej 16. roku życia mogą wykonywać prace na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturową, artystyczną, sportową i reklamową, to pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby nieletnie. Najczęściej wybieraną przez takie osoby pracą są sezonowe zbiory warzyw i owoców. Istnieje również możliwość zatrudnienia się w sklepie jako osoba wykładająca towar, kelner w restauracji, osoba roznosząca ulotki. Młodzież niemająca jeszcze osiemnastu lat może również szukać pracy w swoim sąsiedztwie, na przykład wyprowadzając psy lub pomagając w pracach domowych i ogródkowych takich jak koszenie trawnika, mycie samochodu, pomoc w sprzątaniu.


Młodzież pełnoletnia


W przypadku osób po osiemnastym roku życia sytuacja jest prostsza. Młodzież często już po maturze czy na studiach ma więcej ofert i możliwości, jeśli chodzi o pracę. Często wybieranym sektorem jest gastronomia, gdzie mogą zatrudnić się jako kelner, barman, osoba sprzątająca. Nierzadko wybierana jest również praca w kinach. Jeśli posiadane jest prawo jazdy to oferty na dostawcę jedzenia czy kierowca Ubera również są atrakcyjne. Podczas wakacji można zatrudnić się przy organizacji różnego typu festiwali lub jako animator zabaw dziecięcych na festynach.
Gdzie szukać ofert?
Najłatwiej znaleźć aktualne oferty pracy za pomocą stron internetowych typu OLX, pracuj.pl, indeed, jooble, jak i na grupach tworzonych na facebooku. Często warto również zapytać znajomych, czy jest możliwość pracy w miejscach ich zatrudnienia. Praca dla młodzieży może chować się za rogiem.
Młodzi szukający pracy nie powinni się zniechęcać, nawet jeśli nie uda się za pierwszym czy piątym razem. Dobrze napisane cv może być ogromnym atutem przy podejmowaniu się pierwszej pracy. Mimo braku doświadczenia trzeba zadbać by rubryka zainteresowań oraz dodatkowych atutów była rozwinięta na tyle, by zaciekawić przyszłego pracodawcę. Estetycznie edytowany dokument daje sygnał o skrupulatności i dokładności przyszłego pracownika, a jako osoba bez doświadczenia dobrze jest właśnie takie wrażenie sprawiać.

profesja.com.pl

Udostępnij