Prowadzenie firmy – prowadzenie księgowości
Data publikacji 11 marca 2020
Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że kierowanie firmą nie jest wcale prostą sprawą, zwłaszcza dzisiaj. Ilość wymogów oraz mocno rozbudowany aparat biurokratyczny bardzo utrudniają życie polskim przedsiębiorcom. Trzeba natomiast pamiętać, że w obecnych warunkach dużo trudniej jest się odnaleźć małym i średnim firmom, a tych działa w kraju najwięcej. To małe i średnie przedsiębiorstwa wypracowują ogromną część polskiego PKB, dlatego nie powinno im się utrudniać działalności. Duże firmy stać na odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, która będzie w stanie chociaż w pewnym stopniu nadążyć za ciągle zmieniającymi się przepisami, choć i tak nie będzie to łatwe, ponieważ w kraju jest ogromny przerost regulacji.
W większości przedsiębiorcy prowadzenie księgowości zostawiają wykwalifikowanym osobom, ponieważ sami mogliby się pogubić.
Prowadzenie księgowości
Większe firmy zatrudniają księgowych na stałe, najmniejsze korzystają z usług biur rachunkowych. Są to najczęściej osoby, które prowadzą działalność samodzielnie, na przykład sklepikarze, lub firmy kilkuosobowe. Z usług księgowych korzystają często również rolnicy, zwłaszcza prowadzący duże gospodarstwa. Z usług biur rachunkowych korzystają nawet emeryci, w celu rozliczenia z urzędem skarbowym.
Prowadzenie księgowości wcale nie jest zadaniem prostym, szczególnie w dzisiejszych czasach. Księgowi muszą ciągle się dokształcać i zapoznawać się ze stale zmieniającymi przepisami, aby ich usługi były atrakcyjne na rynku. Należy pamiętać, że księgowi często sami są przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze i są podwójnie zainteresowani bez przerwy zmieniającymi się warunkami i nieustabilizowaną do końca sytuacją. Na szczęście jednak wielu z nich daje sobie bardzo dobrze radę i stanowią oni duże wsparcie dla najmniejszych firm, które same nie dałyby sobie rady.
Składki ZUS
Trzeba bowiem pamiętać, że dla najmniejszych, często jednoosobowych firm, ogromnym obciążeniem jest płacenie składki na ZUS i skupiają się na tym, aby osiągnąć jak największy zysk. Nie są więc w stanie dodatkowo zajmować się stosami papierów, aby wyjść naprzeciw rozrośniętej biurokracji. Nieco lżejszą formą, choć nie dla wszystkich, jest płacenie podwójnej składki KRUS. Jest ona jednak przeznaczona tylko dla osób, które wcześniej płaciły składkę KRUS oraz nie przekraczają określonej kwoty dochodu z racji prowadzenia pozarolniczej działalności. Jeśli ktoś więc posiada gospodarstwo rolne i chce dodatkowo założyć działalność gospodarczą, może to zrobić i dalej płacić składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale pod pewnymi warunkami. Może również skorzystać z dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej ze środków unijnych. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli rolnik już wcześniej planował założenie własnej działalności gospodarczej, jest to świetna okazja na pozyskanie środków na start. Firmę trzeba prowadzić przez pięć lat, rozliczając poczynione zakupy oraz zyski. Oczywiście nie wolno zapominać o prowadzeniu księgowości.