Jaki procent Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy?
Data publikacji 31 marca 2020
Satysfakcja z pracy to coraz większa rzadkość we współczesnych czasach. Zaledwie 6% Polaków jest w pełni usatysfakcjonowana stanowiskiem jakie zajmuje. Nie oznacza to, że pozostałe 94% nie lubi swojej pracy, ale chciałoby usilnie w niej coś zmienić. Dla większości ludzi pracowanie w firmie to po prostu kwestia niechcianego obowiązku, aby mieć pieniądze na utrzymanie rodziny. To niekomfortowe, ponieważ w pracy spędzamy zazwyczaj średnio po 8 godzin, a jeśli nie wiąże się to z naszymi zainteresowaniami to mamy poczucie zmarnowania czasu. Nie można mylić tego z brakiem zaangażowania. Ludzie często wykonują pracę, której nie lubią po to, żeby uzyskać odpowiednie wyniki czy kwoty. Satysfakcja z pracy bierze się wtedy z uzyskanych zysków. Niestety rezultaty często idą w parze z zaangażowaniem, a więc energicznością i otwartością – jeżeli coś nas nudzi to ciężko przełamać barierę. Każdy ma inne wymagania względem swojej pracy. Niektórzy marzą wyłącznie o czymś mało stresującym, a część osób chce, żeby spełniać się intelektualnie. Satysfakcja z pracy to kwestia względna.
Satysfakcja z pracy
Jak poprawić sytuację w życiu aby satysfakcja z pracy była czymś całkowicie osiągalnym? Najlepiej po prostu ją zmienić. Trzeba mieć w życiu konkretny cel i dążyć do niego wszelkim dostępnymi środkami. Zmiana taka jednak nie wydarzy się od razu. Warto poświęcać czas po pracy na konkretne zainteresowania, które są jakkolwiek dochodowe. Sukces nie przyjdzie od razu, ale warto próbować i doskonalić się w danej dziedzinie wiedzy. Duże możliwości dostarcza internet, który pozwala się wybić artystycznie i twórczo, wystarczy publikować efekty swojej pracy z różnych dziedzin. Może to być zarówno rysunek, różnego rodzaju teksty albo filmy na platformy video, gdzie pokażesz swoje umiejętności i podzielisz się nimi ze światem. Możliwości jest naprawdę sporo, wystarczy tylko odpowiednio dysponować swoim czasem. Nie warto się przemęczać na siłę – jeśli sprawia Ci to trudności to satysfakcja z pracy to tylko swego rodzaju iluzja.
Jakie są inne drogi dojścia do satysfakcjonującej pracy?
Część osób stawia na studia wieczorowe połączone z pracą stałą. Początkowo może być ciężko pogodzić dwie tak przemęczające ścieżki, ale to kwestia przyzwyczajenia i samozaparcia. Czas na naukę można znaleźć w weekend, gdy mamy wolne. Sobota i niedziela może być też pomysłem na studia zaoczne co daje nam wolne wieczory. Studia to jednak dość spory odcinek życia, który może przedłużyć się do pięciu lat. Możemy znaleźć też różnego rodzaju szkoły policealne, które poprawią nasze umiejętności z konkretnych dziedzin wiedzy. Zakończyłeś studia, a nie odpowiada Ci praca, którą dał Ci dyplom? Warto postarać się o dodatkowe studia uzupełniające, które mogą być z całkowicie innej tematyki niż dotychczas. Nie zapominajmy też o różnego rodzaju kursach, które szkolą nasze umiejętności w praktyce i są czasami lepiej traktowane przez pracodawców niż wymyślne dyplomy. Satysfakcja z pracy to ważna część życia, warto więc podjąć wysiłek na różne sposoby.